Jak dopasować typ farby do włosów ?

farba do włosów

Pierwsze prymitywne farby na bazie popiołu używały już pradawne plemiona. Preparaty zbliżone do tych stosowanych obecnie odkryto w XIX wieku. Niestety zarówno pierwsze farby do włosów jak i te, które pojawiły się na początku ubiegłego wieku, cechowały się inwazyjnym działaniem. Nowoczesne receptury nie niszczą już tak struktury włosa i nie podrażniają skóry. Przed dokonaniem pierwszej koloryzacji dobrze jest zaznajomić się z rodzajami farb, aby uniknąć ewentualnego rozczarowania.

Farby do uzyskania tymczasowego efektu

Działanie farb tymczasowych można określić jako połowiczne lub półtrwałe. Wykorzystane w nich barwniki nie są w pełni inwazyjne i nie przenikają do struktury włosów. Farby do włosów tego typu można porównać do kosmetyków samoopalających. Oznacza to, że trwałość farby jest ograniczona do pewnej myć głowy. Zdecydowanym plusem tymczasowej koloryzacji jest skład preparatu, który nie zawiera amoniaku i wysokiego stężenia oksydantów. Dlatego ten rodzaj farb jest często polecany przez położników dla kobiet w ciąży. Półtrwałe preparaty zapewniają koloryzację siwych włosów, a ich zmywalność przebiega równomiernie. Dzięki temu odrosty nie rzucają się w oczy, tak jak ma to miejsce w przypadku farm długotrwałych

Farby do uzyskania trwałego efektu

farba do włosów

Jak wskazują statystyki większość osób korzysta z trwałej koloryzacji włosów. Działaniu farb tego rodzaju przypisuje się właściwości podobne do tuszu używanego przez tatuażystów. Takie porównanie bierze się z tego, że pigment przenika do wnętrza włosa na długo.  Koloryzacja włosów utrzymuje się tak długo, aż nie pojawią się odrosty. Trwałe farby do włosów mogą mieć też właściwości rozjaśniające. Ich działanie oparte jest na procesach utleniania koloru, które są generowane przez melaninę. Przed rozpoczęciem stałej koloryzacji należy nałożyć rozjaśniający oksydant, aby farba właściwa równomiernie pokryła strukturę włosów.