Dezynfekcja a sterylizacja – czym się różnią?

Wiele osób myli ze sobą pojęcia sterylizacji i dezynfekcji. Czasami używają ich nawet jako synonimów. W rzeczywistości pod tymi pojęciami kryją się zupełnie dwa różne procesy. Który z nich jest skuteczniejszy? Na czym polega ta różnica?

Sterylizacja usuwa także przetrwalniki

Oba wspomniane procesy są wykorzystywane do usuwania mikroorganizmów. Różnica polega jednak na tym, że sterylizacja oprócz nich usuwa także zarodniki grzybów oraz formy przetrwalne. Oznacza to, że przy jej pomocy można pozbyć się także nieaktywnych w danym momencie form mikroorganizmów. Dzięki temu nie trzeba się obawiać, że w krótkim czasie po czyszczeniu danej powierzchni mikroorganizmy znów będą na niej obecne.

Sterylizacja – nie zawsze potrzebna

Trzeba jednak pamiętać, że sterylizacja jest dość trudna i nie zawsze potrzebna. Formy przetrwalnikowe są wyjątkowo odporne na działanie wielu substancji, a nawet na wysoką temperaturę. Najczęściej sterylizację przeprowadza się w specjalnych autoklawach. Są to urządzenia, które wykorzystują temperaturę i wysokie ciśnienie do usuwania mikroorganizmów. Nie ma jednak możliwości, by poddać sterylizacji całe pomieszczenie. Z tego właśnie powodu dobrze jest wyposażyć się w praktyczne urządzenie typu lampa UV do dezynfekcji – https://www.emanta.pl/urzadzenia/muv001-lampa-uv-c-do-dezynfekcji-pomieszczen. To dobra alternatywa dla sterylizacji, jeśli chodzi o zabezpieczanie całych pomieszczeń. Promieniowanie ultrafioletowe emitowane przez lampę rozrywa ściany komórkowe mikroorganizmów i sprawia, że nie mogą one dalej funkcjonować i stanowić zagrożenia dla zdrowia człowieka.