Jakie substancje powinien zawierać dobry płyn do miejsc intymnych?

W codziennej pielęgnacji niezwykle ważną rolę odgrywa higiena miejsc intymnych. Z jednej bowiem strony eliminuje brzydki zapach, z drugiej zaś zapobiega rozwojowi groźnych dla zdrowia infekcji bakteryjnych. Optymalnym rozwiązaniem jest mycie narządów płciowych specjalnym płynem, który wykazuje silne właściwości oczyszczająco-łagodzące. 

Czytajmy informacje zawarte na etykietach

Płyn do miejsc intymnych nie może zawierać żadnych związków powodujących nadmierne wysuszenie i podrażnienie skóry. Mowa tutaj zwłaszcza o parabenach, środkach powierzchniowo czynnych (SLS, SLES, MLS), konserwantach, alkoholu etylowym, formaldehydach, pochodnych ropy naftowej czy syntetycznych barwnikach. Z kolei najbardziej pożądaną substancją jest kwas mlekowy, który bardzo efektywnie wspomaga utrzymanie zarówno naturalnej mikroflory, jak i prawidłowego poziomu pH. Oto pozostałe wartościowe składniki:

  • inulina – przyspiesza rozwój dobrych bakterii
  • d-panthenol (ewentualnie alantoina) – działa regenerująco i łagodząco
  • chlorheksydyna – zabija szkodliwe drobnoustroje patogenne
  • ekstrakt z rumianku, nagietka, kory dębu, babki lancetowatej bądź aloesu – niweluje obrzęki i przeciwdziała stanom zapalnym
  • betaina – zapewnia dogłębne nawilżenie
  • probiotyki – pełnią funkcję środka zakwaszającego

Należy pamiętać o tym, że płyn do miejsc intymnych jest przeznaczony jedynie do stosowania zewnętrznego (maksymalnie dwa razy dziennie). Nie wolno zatem aplikować go bezpośrednio we wnętrze pochwy, gdyż grozi to wystąpieniem nieprzyjemnych reakcji alergicznych. 

płyn do miejsc intymnych

Szeroki wybór preparatów na sklepowych półkach

Dla większości dojrzałych kobiet bezpieczną opcją są uniwersalne płyny bezzapachowe o umiarkowanym stopniu pienienia (pH fizjologiczne ok. 5,5). Im mniej sztucznych substancji chemicznych w składzie, tym lepiej. Tego rodzaju produkty doskonale sprawdzają się nawet w trakcie infekcji, ponieważ znacząco łagodzą bolesne pieczenie oraz miejscowe podrażnienia. Małe dziewczynki mogą natomiast z powodzeniem sięgać po preparaty o łagodnym działaniu (oparte na wyciągach roślinnych), które nie naruszają bariery ochronnej naskórka, ale jednocześnie zabezpieczają narządy płciowe przez grzybicą czy atopowym zapaleniem. W przypadku kobiet ciężarnych zalecany jest przede wszystkim płyn do miejsc intymnych o właściwościach przeciwbakteryjnych – koniecznie z dużą zawartością kwasu mlekowego sprzyjającego zachowaniu właściwej mikroflory. Po porodzie warto wymienić go na produkt bogaty w drobnocząsteczkowy kwas hialuronowy, czyli substancję wyjątkowo pożądaną przy rekonwalescencji okolic krocza.