Ciemieniucha – przyczyny oraz sposoby

na ciemciuchę

Ciemieniucha u niemowlaka pojawia się w miejscu, w którym wydziela się największa ilość gruczołów łojowych, czyli w okolicy owłosionej skóry głowy. Przypomina ona nieco żółtą skorupkę. Podczas porodu, kiedy dziecko opuszcza organizm matki, mogłoby się zdawać, że jest ono już całkowicie samodzielne. Jednak jest to mylne. Noworodek podczas trwania ciąży poprzez łożysko otrzymywał od mamy sporą dawkę hormonów, które jeszcze przez kilka tygodni od przyjścia na świat będą krążyły w jego krwi.

Ciemieniucha – przyczyny

Przyczyny postawania ciemieniuchy u noworodka nie są do końca znane. Nie jest to jednak z pewnością efekt alergii, zakażenia, ani nieodpowiedniej higieny. Powszechnie uważa się, że skłonności do postawania ciemieniuchy mają dzieci z atopowym zapaleniem skóry oraz te urodzone w okresie letnim i wiosennym – gruczoły łojowe pracują wówczas intensywniej. Odpowiedni preparat na ciemieniuchę nie powinien podrażniać skóry dziecka oraz być produktem przeznaczonym dla alergików.

Sposoby na ciemieniuchę

na ciemciuchę

Jeżeli zmiany na skórze są łagodne, nie wymagają one żadnego leczenia. Łuski można wówczas usuwać samodzielnie podczas czesania włosów szczotką, która ma delikatne włosie. Jako dodatkowy czynnik można używać również szampon na ciemieniuchę, który ułatwi pozbywanie się skorupki. Domowymi sposobami na ciemieniuchę jest zastosowanie u dzieci wazeliny, oliwy z oliwek, masła Shea, mleka matki, olejku na ciemieniuchę, a także oleju kokosowego. Niegdyś, jednym ze sposobów na ciemieniuchę było również posypanie główki niemowlęcia pudrem lub mąką ziemniaczaną. Wszelkie preparaty na ciemieniuchę dostępne są w drogeriach np. na byhealth.pl.

Ciemieniucha u dziecka jest całkowicie normalnym zjawiskiem i dopóki jej objawy nie są silne nie ma potrzeby kontaktowania się z lekarzem.