Szampony oczyszczające — czym są i jak je stosować?

szampony oczyszczające

Szampony oczyszczające usuwają z włosów oraz skóry głowy wszelakie zabrudzenia, nagromadzone pozostałości produktów do stylizacji czy nadmiar łoju. Warto ich używać bez względu na typ kosmyków, trzeba tylko dobrać do nich częstotliwość tak głębokiego oczyszczania. Poniżej podpowiemy, co powinno się znaleźć w składzie szamponu i jak właściwie umyć z jego pomocą głowę. 

Szampon oczyszczający do częstego użytku

Szampony oczyszczające do częstego użytku są między innymi szamponami przeciwłupieżowymi, przeznaczonymi do włosów mieszanych oraz przetłuszczających się, czy też dodającymi kosmykom objętości po wysuszeniu. Należy używać ich tak często, jak wymaga tego nasza skóra głowy i fryzura. 

Szampony głęboko oczyszczające 

Tego typu szampony oczyszczające należy stosować zwykle raz na tydzień po to, żeby ściągnąć dogłębnie z kosmyków nadbudowane warstwy silikonów oraz substancji filmotwórczych, które znajdują się w składzie specyfików do włosów (oleje, parafina czy polimery). Szampony o działaniu głęboko oczyszczającym otwierają łuski włosów, dlatego warto je stosować przed zabiegami regeneracji oraz nawilżania kosmyków (ampułki do włosów, mocne odżywki, maski) albo bezpośrednio przed koloryzacją. Dzięki takiemu podejściu substancje odżywcze będą mieć ułatwione zadanie i lepiej przyswoją się do włosów. Doradzają specjaliści z Bellita.

szampony oczyszczające

Szampony chelatujące

Wybrane z szamponów oczyszczających mają w składzie substancje chelatujące, które zawierają zaś sole sodowe (Disodium EDTA, Pentasodium pentetate, Tetrasodium). Szampony oczyszczające z solami sodowymi eliminują jony metali oraz zmiękczają wodę, wiążąc wszelakie złogi mineralne, które znajdują się w składzie twardej wody (chlor, żelazo czy metale). Używając szamponów oczyszczających, możemy uzyskać lśniące, miękkie oraz lekkie włosy czy zdrową skórę głowy.