Lakier z blaskiem

lakier hybrydowy świecący w ciemności

A gdyby tak można było schwytać trochę promieni słonecznych, przechować, a wieczorem użyć ich, i zalśnić?… Nie musisz gdybać. Dzięki świecącym w ciemności lakierom do paznokci możesz to zrobić.

Lubimy światło. Wartość kamieni szlachetnych jest tym wyższa, im są czystsze, bo wtedy bardziej błyszczą. Żywe kolory przyciągają nasze spojrzenia. Nic dziwnego, że chętnie przyozdabiamy się tym, co wydaje się świecić. Jednak prawdziwe świecenie do niedawna było poza naszym zasięgiem.

Dlaczego dopiero teraz?

Wytwarzanie zimnego światła nie jest w przyrodzie niczym niezwykłym. Od pradawnych czasów znano minerały, które emitowały własny blask, i czasem (jak w przypadku fluorytów) były od tej właściwości nazywane. Jednak najjaśniej świecący biały fosfor jest silnie trujący. Także pierwiastki promieniotwórcze, będące źródłem także światła, lub promieniowanie ultrafioletowe, wywołujące fluorescencję, nie są zbyt zdrowe. Znana jest także zdolność różnych stworzeń morskich i grzybów do świecenia – ale tylko dopóki pozostają w swoim środowisku naturalnym. 

Druga połowa XX przyniosła przełom – znaleziono naturalne minerały, które również promieniują światłem, ale nie są w żaden sposób szkodliwe dla zdrowia. Można je stosować do produkcji świecących pigmentów, i wykorzystywać zarówno dla bezpieczeństwa, jak i dla rozrywki.

Fotoluminescencja, czyli?…

Związki, które obecnie są używane do produkcji przedmiotów i kosmetyków, zdolnych jaśnieć własnym blaskiem, po wystawieniu na światło pochłaniają je, a później oddają – tak, jak fosfor, ale całkowicie bezpiecznie. Nie potrzebują prądu, wysokich temperatur, ani żadnego promieniowania, z wyjątkiem światła widzialnego. Obecnie można kupić nie tylko różnorodne gadżety, ale także świecące kosmetyki różnych rodzajów.

Glow in the dark

lakier glow in the dark

Zamiast naukowego słowa „fotoluminescencja” często stosuje się angielski termin „glow in the dark”, czyli „jarzenie w ciemności” – bo dokładnie to robią naładowane światłem pigmenty. W przypadku lakierów glow in the dark pigment świecący (zwykle w kolorze zielonym) miesza się z kolorem lakieru, a światło jest wypadkową tych dwóch barw – stąd lakier w kolorze różowym może świecić na żółto, a fioletowy – na niebiesko.

Najlepsze lakiery

Decydując się na wypróbowanie tej nowej możliwości, rozsądnie będzie zacząć od lakierów dobrej jakości, w niewyróżniających się kolorach. Doskonałym przykładem mogą być lakiery hybrydowe świecące w ciemności w matowych kolorach jak np. te dostępne tutaj, które w dzień niczym nie zaszokują klienta, czy szefowej – ale wieczorem pokażą swoje możliwości.

Warto być pierwszą. Świecące w ciemności lakiery to część większej oferty kosmetyków, które powoli podbijają światowe rynki.