Dobra pianka do włosów

Oferta producentów kosmetyków do stylizacji włosów przyprawia o zawrót głowy. Dynamiczny rozwój branży spowodował, że pojawiły się ich tyle, że czasem stojąc przed półką tylko z piankami do włosów, naprawdę trudno się zdecydować na wybór jednej. Ba, nie wiemy nawet, która z nich jest naprawdę dobra.

Najlepsza pianka do włosów

Choć głównym składnikiem pianek jest uwodniona żywica usztywniająca oraz substancje powierzchniowo czynne, nie mniej ważny jest zastosowany rozpuszczalnik (woda), gaz oraz inne substancje uzupełniające skład (filtr UV, barwniki, kompozycje zapachowe, D-panthenol). Wybierając piankę do układania włosów warto sprawdzić skład i wybrać kosmetyk najbardziej odpowiadający posiadanemu rodzajowi włosów tzn. pianki do włosów kręconych raczej nie sprawdzą się na włosach gęstych i grubych, a przecież o jak najlepszy efekt chodzi.

Po czym poznać dobra piankę?

Dobry kosmetyk usztywnia włosy przez dłuższy okres czasu, jednocześnie nadając im naturalny wygląd. Włosy mają zwiększoną objętość, są uniesione u nasady, połyskliwe i miękkie w dotyku. Kosmetyk o dobrych właściwościach plastycznych podczas czesania włosów nie ulega kruszeniu (tak się dzieje w przypadku innych specyfików, jeśli głowa nie była myta a lakier był nanoszony na włosy kilkukrotnie). Dobrze wymieszana pianka tworzy trwale przylegający jednolity film na całej długości włosa, chroniąc go przed wilgocią i innymi niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi (wysokie promieniowanie UV). Oprócz wymienionych wcześniej cech dobry kosmetyk powinien szybko wysychać, nie kleić się i nie powodować efektu nieestetycznych sklejonych pasm, a ponadto zmywać się bez problemu przy użyciu szamponu. Nie bez znaczenia jest sposób aplikacji pianki – pojemnik powinien być zaprojektowany w taki sposób, aby maksymalna ilość kosmetyku posiadała właściwą konsystencję i właściwości organoleptyczne – często bywa bowiem tak, że po opróżnieniu pojemnika do połowy zamiast pianki na rękę wylewa się gęsta papka, od której ciężko oczekiwać wymarzonej fryzury.